by Hanna Sieja-Skrzypulec

Cześć! Jestem Hania, a to jest miejsce, w którym dzielę się swoją wiedzą o pisaniu i procesie twórczym.

Z wykształcenia jestem literaturoznawczynią, specjalizującą się w teorii literatury, z zawodu copywriterką, z pasji scenarzystką.

Jestem autorką książki Twórcze pisanie na gruncie polskim (2015) pierwszej pracy naukowej o creative writing w Polsce. Praca została świetnie oceniona przez recenzentów prof. Jacka Dąbałę oraz prof. Annę Łebkowską.

Nie można wykluczyć, że rozprawa mgr Siei-Skrzypulec wpłynie w przyszłości bardziej na programy polskich studiów, np. polonistycznych, na kształcenie filologiczne i uwzględnienie szerzej niż dotychczas zajęć z rzemiosła pisarskiego; nawet w formule nauczania pisania poezji, co jest chyba szczególnie krytykowane ze względu na historycznie łączenie jej z natchnieniem i wrażliwością, talentem płynącym z ducha. […] Uważam, że dysertacja pani mgr Hanny Siei-Skrzypulec […] wnosi do bogatej tradycji rozpraw akademickich zarówno pasję badawczą, jak i odpowiedni, oczekiwany poziom, ważne i przekonujące wyniki, oraz w wielu punktach istotny aspekt prekursorski.

PROF. JACEK DĄBAŁA

Metody uczenia pisania tekstów artystycznych badam już od ponad 10 lat.

Publikowałam również inne ważne teksty o pisaniu np. w ważnej antologii tekstów w wydawnictwie Bloomsbury.

Koordynowałam projekty kulturalne i wydawnicze, prowadziłam warsztaty w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dużo piszę.

Film na podstawie mojego scenariusza w reż. Grzegorza Zaricznego Nasza zima zła  został nagrodzony na Gdyńskim Festiwalu Filmowy w kategorii „Młode Kino Polskie” (2012 r.) i  zdobył szereg innych nagród w Polsce i na świecie.

 W 2014 r. współtworzyłam scenariusz do projektu  w reż. Rafała Ł. Rennera Made in Men’s ID.

Ogromną radość sprawia mi  prowadzenie warsztatów pisarskich.

Jestem świetna w analizie i interpretacji literackiej. Dzięki temu pomagam moim kursantkom w rozbrajaniu ich tekstów na czynniki pierwsze i w składaniu ich w spójne w całości.

Pomagam spełnić marzenia o napisaniu pierwszej książki i wspieram autorki w ich twórczej drodze. Ty również możesz  pisać!

Pani mgr Sieja-Skrzypulec rozważa zatem kwestie bardzo istotne dla nauki i twórczości, w wielu punktach fundamentalne dla komunikowania w ogóle, dla współczesnej sztuki interpretacji, analizy i wartościowania dzieła literackiego, ale nie tylko, bo także medialnego, filmowego, teatralnego czy nawet malarskiego. Jej praca dokumentuje i przybliża polski wątek nauczania i badań, co ma miejsce w naszej nauce o literaturze po raz pierwszy. […] Doktorantka tak właśnie przybliża niewypowiedzianą, wyjątkową i fascynującą złożoność sztuki pisania, pokazuje, że poważna nauka rzemiosła pisarskiego nie musi być powierzchowna i intelektualnie ograniczona, że tkwią w niej niemalże wszystkie najważniejsze nurty m.in. filologiczne, filozoficzne, retoryczne, kulturoznawcze, psychologiczne, medioznawcze czy komunikologiczne.

PROF. JACEK DĄBAŁA

Ile razy wyrzucałaś już swoje zapisane notatniki?  Masz tyle pomysłów, a może nawet dziesiątki zapisanych stron… Jednak wciąż zadajesz sobie pytanie, czy to co robię, ma sens?  Czy moje teksty są wystarczające dobre, by traktować pisanie na poważnie? Pisanie nie musi być krępujące. To twoja wielka moc. Nieważne, ile przed tobą pracy i pisarskich wyzwań.

A może twoje życie kręci się wokół książek i zawsze ciągnęło cię do pisania? Piszesz  dla innych – w pracy, na zlecenie. Teraz  w końcu przyszedł czas, by napisać coś dla siebie i po swojemu.

Jestem tutaj po to, by dzielić się narzędziami i metodami, które usprawnią twój proces twórczy. By nauczyć cię, jak uporządkować pracę z tekstem, byś dokładnie wiedziała, dokąd zmierzasz.

Być może masz przed sobą kolejną pustą stronę. To tutaj zaczyna się droga do pierwszej wersji twojej powieści.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności Rozumiem Dowiedz się więcej